خانه / حقوق / اهمیت و شرایط مهریه

اهمیت و شرایط مهریه

دانلود رایگان اهمیت و شرایط مهریه ، مقاله ، تحقیق 

این محصول با ارزش “ اهمیت و شرایط مهریه “را از یاهو فایل دانلود نمایید.

اهمیت و شرایط مهریه

اهمیت-و-شرایط-مهریهاهمیت و شرایط مهریه قال رسول الله : افضل نساء امتی اصبحهن وجهاً و اقلهن مهراًپیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود : بهترین زن امت من فردی است که از همه زیباتر و مهرش از همه کمتر باشد . مولای متقیان حضرت علی علیه السلام می فرمایند : لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوهمهر زنان را زیاد نکنید که موجب کدورت است .یعنی کانون خانواده از اول باید به محور محبت و صفا بنیان گذاری شود نه به پشتوانه مهر سنگین ، بسیار مشاهده می شود ؛ برخی از بانوانی که کم جنبه هستند و مهر زیاد را پشتوانه خویش قرار می دهند تا خواسته های خویش را بر شوهر خود تحمیل کنند و این برخورد ناشایسته سبب کدورت های مختلف می گردد . تعلیم قرآن مهریه ی زن با ایمان امام پنجم شیعیان حضرت امام باقر علیه السلام فرمودند : زنی نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آمد و عرض کرد : مرا به ازدواج فردی در بیاورید . حضرت به اصحاب فرمودند : چه کسی با این زن ازدواج می کند ؟ مردی عرض کرد : من حاضرم با او ازدواج کنم . حضرت فرمودند : به او چه می دهی ( بابت مهر ) . آن مرد عرض کرد : چیزی ندارم . حضرت فرمودند : نه ، ( بدون مهر که نمی شود ) زن سخن خود را تکرار کرد . حضرت خاتم صلی الله علیه و آله وسلم هم پیشنهاد او را به حاضرین تکرار فرمود . جز همان مرد اولی کسی جواب نداد تا اینکه دفعه سوم حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به مرد فرمودند : آیا از قرآن چیزی می دانی ؟ عرض کرد آری ، حضرت فرمودند : زن را به همسری تو در آوردم به شرط اینکه آنچه از قرآن می دانی ( به عنوان مهریه ) به او تعلیم نمایی .  (وسائل الشیعه – ج15 – ص3 )سیره رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم چنین بودند که موانع ازدواج را برطرف می کرد تا جوانان بتوانند سریع ازدواج کنند تا جامعه رو به اصلاح و رشد حرکت کند و فساد اخلاقی در جامعه ریشه کن گردد . یکی از عللی که اسلام می گوید مهریه را سبک بگیرید به جهت آن است که پرداخت مهریه بر مرد واجب است . مرد باید چیزی را متقبل گردد که بتواند برداخت کند ، در بین عوام مردم مثل معروفی است که می گویند مهریه را که داده و که گرفته ، این حرف سخن باطلی است که شهرت یافته است . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند : خداوند روز قیامت هر گناهی را ، مگر سه گناه ، می آمرزد .( و این سه گناه ) : ندادن مهر زن ، غصب کردن مزد کارگر ، و فردی که انسان آزادی را ( به عنوان برده ) بفروشد .در بیان دیگری حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند : دزدها سه گروه هستند ، کسی که زکات نمی دهد ، کسی که ( خوردن ) مهر زنها را حلال می کند و کسی که قرضی گرفته و قصد پرداخت ندارد . حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند : من تزوج امراه و لم ینو ان یوفیها صداقها فهو عندالله زان .هر که با زنی ازدواج کند و تصمیم داشته باشد که مهریه او را نپردازد نزد خداوند زنا کار است . ( بنابراین لازم است که به هنگام تعیین مهریه توانایی پرداخت آن نیز در نظر گرفته شود تا مبلغی غبر واقعی که مرد می داند توان دادن آن را نخواهد داشت گفته نشود که البته شرعاً نیز این عقد بدون اشکال نخواهد بود )

دانلود فایل

این محصول ارزشمند “اهمیت و شرایط مهریه  “توسط پورتال  یاهو فایل  جمع آوری و برای فروش قرار داده شده است.

نظرات خود را در قسمت درج نظر ثبت کنید

منبع: یاهو فایل

مطلب پیشنهادی

تحقیق بیمه و نقش آن در بهبود وضعیت اقتصادی ملی

تحقیق بیمه و نقش آن در بهبود وضعیت اقتصادی ملی

تحقیق-بیمه-و-نقش-آن-در-بهبود-وضعیت-اقتصادی-ملی

توضیحات:
تحقیق جامع و کامل با عنوان بیمه و نقش آن در بهبود وضعیت اقتصادی ملی، در حجم 13 صفحه با فرمت word ، ویژه ارائه به عنوان تحقیق رشته حقوق.

این فایل شامل تحقیق جامع و کاملی با عنوان " بیمه و نقش آن در بهبود وضعیت اقتصادی ملی " می باشد که در حجم 13 صفحه با فرمت word تهیه شده است که میتواند به عنوان کار تحقیقی رشته حقوق مورد استفاده قرار گیرد.

بخشهای عمده این فایل شامل موارد زیر است:
مقدمه
نقش بیمه در تضمین
نقش بیمه در حفظ ثروت ملی
نقش بیمه در جمع¬آوری پس اندازهای کوچک و توسعه سرمایه¬گذاری
نقش بیمه در ایجاد آرامش در زندگی اقتصادی انسان¬ها
نقش بیمه در بالا بردن سطح اشتغال
نقش بیمه در ایجاد اعتبار
منابع
دانلود فایل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *